КОДЕКС ГУМАНІСТИЧНОГО  СПІЛКУВАННЯ

Пропонований вашій увазі "Кодекс гуманістичного спілкування" містить низку рекомендацій, а радше побажань, яких варто дотримуватися у спілкуванні дорослого з дітьми.

Любіть дитину! Не за щось конкретне, а за те, що вона— особистість, унікальна у своїх проявах.

Підтримуйте допитливість дітей, їхнє бажання дізнатися щось нове, дозволяйте їм бути корисними, допомагати вам. Уникайте реакцій типу: "Відійди, ти мені заважаєш", "Обійдуся без твоєї допомоги", "Виростеш —дізнаєшся", "Займися своїми справами" та ін.).

Умійте розмовляти з дитиною — слухати, не перебиваючи, дивитися в очі, намагатися зрозуміти її проблеми.

Уникайте частого вживання заперечень у своєму мовленні. Не варто говорити: "Це не автобус, а тролейбус" чи "Ні, вона не стара", краще сказати: "Це тролейбус" або просто "Вона нова".

Хваліть дитину. Оцінюйте не саму дитину, а її вчинки. Доцільно будувати свої коментарі таким чином, щоб малюки самі робили висновки про себе та свої здібності. Несхвалення слід виражати так, щоб це було уроком для дитини і не мало шкідливих наслідків для жодної зі сторін. Погрози та покарання часто тільки підштовхують дитину до непокори та спротиву ("робити на зло")

Не ставте умови (якщо, то).

Не обіцяйте дітям того, що не зможете виконати і не вимагайте таких обіцянок від них, бо відносини варто будувати на довірі. Невиконання обіцяного ставить під сумнів авторитет дорослого.

Чітко формулюйте заборони. Забороняти слід так, щоб дитина чітко знала, що саме не можна і що можна зробити замість цього. Краще, щоб заборона була повною, а не частковою.

Створюйте ситуації емоційної розрядки (танці під веселу музику, релаксація, гра на музичних інструментах, наприклад, на барабані).

Серйозно ставтеся до дитячих проблем і переживань. Пам'ятайте: дитина переживає свої проблеми глибоко і сильно, так само, як ви свої "дорослі".

Уникайте критики на адресу дитини, особливо в присутності інших дітей і дорослих. Зауваження варто робити лише віч-на-віч, у формі доброзичливої поради, підкреслюючи, що те, що сталося, можна виправити.

Уникайте порівнянь дитини з іншими дітьми, особливо таких, які принижують гідність малюка. ("Ти  не вмієш сам вдягатися, а ось Миколка вже сам це робить, і мама йому не допомагає").

З розумінням ставтеся до можливостей дитини. Не вимагайте від неї неможливого.

Прагніть своєю любов'ю і довірою викликати любов і довіру дітей

ПОДБАЙТЕ ПРО АПЕТИТ ДИТИНИ

(рекомендації для батьків)

Позитивний вплив на апетит дитини — це дотримання певного режиму дня і вживання їжі, по можливості, в один і той са­мий час.

Зниження апетиту може викликати недостатній час. перебування малюка на свіжому повітрі.

Дитина повинна приймати їжу в спокійній обстановці. Коли вона їсть, позбавте її настанов та дорікань.Втрата дитиною апетиту під час хвороби — природне явище. Не намагайтеся нагодувати хворого малюка шляхом примусу. Користі такий обід для організму не принесе, лише завдасть психологічної шкоди дитині.

Страви, які ви подаєте синові або доньці, мають бути смачними, помірно гарячими і гарно оформленими. Пам'ятайте: красиво подана їжа покращує та стимулює апетит. Шкідливо для дитини їсти перед телевізором, відволікатися на ігри та розмови під час їжі. Не примушуйте малюка наїдатися на ніч, безпосередньо перед сном.

Не дозволяйте перед основним прийомом їжі дитині «перекушувати» солодощами: це призведе до втрати апетиту. Для до­тримання такої умови цукерки, печиво, вафлі краще не тримати на виду у малюка. За тривалої відсутності апетиту в дитини необхідно показати її лікарю-педіатру.

Під час прийому їжі малюком не забувайте про необхідність удосконалення навичок самостійності та акуратності дитини.